Kto uważa, że ogród to miejsce do hodowania marchewki i ziemniaków, nie odczuwa potrzeby stawiania doniczek wśród grządek.
-
Doniczka Sphere 290 A531,00 zł
-
Doniczka Sphere 290 A431,00 zł
-
Doniczka Sphere 290 A331,00 zł
-
Doniczka Sphere 290 A131,00 zł
Dla każdego traktującego ogród jako przedłużenie domu, doniczki to jeden z ważniejszych elementów spajających i aranżujących krajobraz miejsca zamieszkania.
Jakie doniczki do ogrodu?


Zasadniczo trudno uznać, czy doniczka oglądana w sklepie jest ogrodową czy przeznaczoną do wnętrz. W ogrodzie stosowane są takie same rodzaje naczyń oraz tożsame materiały, z których są one wykonane. Wyjątek stanowi grupa mrozoodpornych donic przeznaczonych dla roślin wieloletnich, krzewów czy drzewek – takich, których na okres zimowy nie przenosimy do pomieszczeń.
Generalnie ogrodowe doniczki można podzielić na: stałe i sezonowe, czyli mobilne, jeśli punktem odniesienia będzie czas jaki spędzą w ogrodzie.
W przypadku kryterium umiejscowienia najczęściej są to doniczki stojące na podłożu lub parapetach, wiszące oraz będące elementem składowym jakiejś instalacji (na przykład wóz drabiniasty, stary rower itp.).
Do doniczek wiszących nadają się głównie rośliny jednoroczne kwitnące. Miejsc do wieszania w ogrodzie jest mnóstwo: pergole, balustrady tarasów, pnie drzew oraz inne elementy architektury ogrodowej, w tym specjalnie w tym celu zamontowane konstrukcje.
Doniczki stojące mogą zdobić taras, parapety zewnętrzne oraz być elementem rabat czy trawnika. Efektownie zdobią wejście do domu i dobrze wyglądają ustawione wzdłuż ścieżek. Ustawiane kaskadowo tworzą swoiste fontanny kwiatowe przyciągające wzrok przechodniów i roje pożytecznych owadów.
Najlepszy materiał na doniczki ogrodowe.


Z obserwacji ogrodów można wnioskować, że nie istnieje uniwersalny, przeznaczony wyłącznie na ogrodowe naczynia materiał – tak naprawdę wszystko zależy od przeznaczenia doniczek oraz od możliwości finansowych właścicieli ogrodu. Plastikowe donice do zawieszania kupowane razem z kwiatami rzadko wykorzystujemy w kolejnym sezonie. Są tanie i chętnie kupowane, choć aspekt ekologiczny skłaniałby raczej do odejścia od doniczek jednorazowego użytku.
Dużo droższe, ale solidne i piękne są tradycyjne naczynia z ceramiki. Glinka ceramiczna jako materiał wpasowuje się w ogrodową przestrzeń wyjątkowo dobrze. Nic dziwnego – jest przecież częścią natury.
Ogrodnicy, którzy doceniają piękno ceramiki ale uważają ją za zbyt kruchą i nietrwałą, chętnie wykorzystują doniczki z kompozytów Na rynku jest ich sporo, ale nie wszystkie są warte polecenia. Nowoczesne technologie zastosowane przez polskiego producenta doniczek połączyły polimery z drewnem a efektem tego połączenia są doniczki solidne, wyglądające jak naturalne i … pachnące drewnem. I co ważne – biodegradowalne, a więc sprzyjające środowisku.
-
Doniczka Sphere 390 A141,00 zł
-
Doniczka Sphere 390 A541,00 zł
-
Doniczka Sphere 390 A441,00 zł
-
Doniczka Sphere 390 A341,00 zł
Tradycyjnie w ogrodach można znaleźć doniczki z drewna, kamienia, betonu, wikliny, metalu. Do posadzenia kwiatów czy ziół na tarasie można wykorzystać to co nam się wala po kątach garażu czy strychu – dziurawe cynowe wiadro, kamienny garnek, nieużywaną wazę, stary koszyk.
Add comment